Machnik Justyna
Pokażę Wam wielowątkową urodę Szczecina. Na typowym turystycznym szlaku zabytków i na jego zapleczu. Z kultowym pasztecikiem w dłoni :-)
VI 2018 - premiera autorskiej trasy po Śródmieściu: "Szczecin szlakiem PRL". Prezentacja szczecińskich symboli minionej epoki – smaki, moda, muzyka, kultura, przemysł. Bliżej socrealistycznej architektury, miejsc, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało big-beatu, stało w kolejkach za konfekcją. Tu szarzyzna Polski Ludowej mieszała się z rozrywką i kulturalnym ożywieniem. Należna uwaga kierowana jest na mozaiki i neony. Uczestnicy spaceru mają zagwarantowane degustacje, zagadki i retro nagrody. W organizaji stacjonarny punkt – małe muzeum szczecińskiego PRL, warsztaty dla dzieci.
Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego: politologia i nauki społeczne, specjalizacja mniejszości narodowe. Dwie minuty o moich szczecińskich pasjach – film w ramach Projektu ZS, czyli prezentacja Szczecina i Pomorza Zachodniego we Wrocławiu podczas Koalicji Miast:
Na co dzień pracuję za korporacyjnym biurkiem. A po godzinach:
- przewodnik turystyczny po Szczecinie (licencja od 2007),
- animatorka wydarzeń kulturalnych,
- autorka artykułów o mało znanych szczecińskich wątkach i miejscach (palarni kawy z 1936 r., punkcie czyszczenia pierza, zakładzie "Lampy stylowe 1945" i innych),
- założycielka i prezeska stowarzyszenia społeczno-kulturalnego POMIEŚCIENOGA,
- w latach 2007–2012 dziennikarka Polskiego Radia Szczecin i Szczecin FM (współpracownik),
- kordynatorka projektu Kamienice Szczecina - współtwórczyni trasy "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice" - dotyczy 13 lokatorów okresu przed- i powojennego i kamienic w Śródmieściu (ich miejsca urodzenia, zamieszkania czy pracy), pomiędzy IV-X 2013 i w VI 2015 nastąpiła seria 12 uroczystych odsłonięć tablic z ciekawym programem artystycznym, rodzaj miejskich happeningów – świętowania w przestrzeni miasta.
Od 2008 odwiedzam stare zakłady rzemieślnicze w Szczecinie (projekt Usługi Dla Ludności). Tu zadziwia i wzrusza wysiłek przetrwania, uwielbienie fachu, „dbałość o reputację”, samozwańcza przestrzeń warsztatowa. Poczyniłam o nich materiały radiowe, artykuły, zorganizowałam odwiedziny u rzemieślników w ramach festiwalu Spoiwa Kultury, ciekawych ludzi Szczecina wetknęłam w witryny zakładowe, co Jakub Bessarab uwiecznił na niezwykłych fotografiach. W 2015 w Muzeum Techniki i Komunikacji zagościła wystawa „Mistrzowie rzemiosła”.
W moim mieście uwielbiam platany, chodnikowe płyty granitowe, mozaiki, wzorzyste posadzki (tworzę ich leksykon), głowy zaczepione na kamienicach - secesyjne kobiece, kompozytorów, demonów, innych strojących miny. Nie przeszkadza mi, że tynk im się sypie z czoła. Serdecznie kłaniam się Paniom Filipinkom. Ekscytuję się, że na maila odpowiedział mi sam Oscar Niemeyer.
Zapraszam tutaj - strony, które prowadzę:
- www.facebook.com/ SzczecinszlakiemPRL
- www.facebook.com/ UslugiDlaLudnosci
- www.facebook.com/ KamieniceSzczecina
- www.facebook.com/ szczecinskieposadzki
- www.facebook.com/ LampyStylowe1945
- www.facebook.com/ szczecinwkratke