Goraco polecam Pana Krzysztofa Janczewskiego jako przewodnika po Warszawie. W rzetelny , dokładny i dostosowany dla dorosłych i dzieci sposób, pokazał nam najważniejsze i największe perełki w Warszawie..Czas spędzony z Panem Krzysztofem to czysta przyjemność. W mega interesujący sposób opowiadał historię…
Zapraszamy do punktu Informacji Turystycznej po mapkę spaceru ulicą Chrobrego - liczącej niecały kilometr. Na całej długości można zanurzyć się w dziejach Gniezna na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Wszystko zaczęło w 1819 roku kiedy to w dzielnicy żydowskiej wybuchł pożar, który w kilka godzin zniszczył…
Będąc w Gnieźnie zapraszamy wszystkich turystów do odwiedzenia punktu Informacji Turystycznej, gdzie oprócz otrzymania bezpłatnych folderów, mapek po Gnieźnie i całym Szlaku Piastowskim, możesz zamówić przewodnika, a także zaopatrzyć się w gadżety, pamiątki z Gniezna - Pierwszej Stolicy Polski.Informacja…
Zapraszam na wycieczki piesze szlakiem czerwonym im. Boleslawa Krzywoustego po pięknych terenach Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.. Szlak przebiega przez 3 rezezrwaty przyrody, ukazując wspaniałe, unikalne dla Mazowsza krajobrazy z urozmaiconą rzeźbą terenu. Dodatkowym atutem szlaku jest zróżnicowana szata roślinna -…
Podejście na Górę Świętego Krzyża rozpoczynamy w Trzciance, gdzie szlakiem koloru czerwonego możemy wędrować w ciszy i spokoju. Jedynym problemem, który musimy rozwiązać, jest brak parkingu, a nawet dobrego miejsca do zatrzymania auta. Wejście na ścieżkę przyrodniczą Świętokrzyskiego Parku Narodowego…
Galeria Uffizi to jedno z najstarszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Szacuje się, iż w tym roku odwiedzi muzeum 5 milionów turystów! Licznie przyjeżdżacie do Florencji i oczywiście pytacie o to muzeum oraz pragniecie zorganizować jak najlepiej Waszą wizytę. Spróbuję Wam w tym pomóc.CZY WARTO…
Kilkanaście lat temu, jako studentka otrzymałam prezent od koleżanki z Elbląga. Było to moje pierwsze, choć nieświadome spotkanie z wierzeniami Mazurskimi. Owe „coś” nazwane przez koleżankę ”piorunem”, miało mi przynieść szczęście. Zadowolona podziękowałam i schowałam prezent do pudełka z pamiątkami.…
25. października 2019 r. - podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie - przewodnik "Z sercem w plecaku, czyli wędrówki po drogach i bezdrożach Ziemi Świętokrzyskiej i Sandomierskiej - Góry Świętokrzyskie - wokół Pasma Głównego - Łysogóry i okolice" otrzymał wyróżnienie w 4. Międzynarodowym…
Pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości to okres burzliwy, w którym ścierają się różne idee zorganizowania odrodzonego Państwa Polskiego. Entuzjazm i chęć działania są często tak silne, że emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że spierającym się przyświeca…
15 lutego 1979 roku mieszkańców Warszawy przywitała piękna mroźna pogoda. Zima stulecia nie odpuszczała. Śnieg skrzypiał pod butami przy każdym kroku, a jego zwały leżały na skraju chodników i ulic. W okolicach przejścia podziemnego wieńczącego skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, trzeba…
Etap IOjciec Święty odprawianej w Nowym Targu, w czerwcu 1979 r., apelował „...pilnujcie mi tych szlaków”. Myślał wówczas o miejscach poznanych w czasie turystycznych eskapad z przeszłości. Jako ksiądz i Jan Paweł II dobrze znał piękno ziemi ełckiej i augustowskiej. W czasie pamiętnej mszy świętej kardynał…
Płock otulony jest przepięknymi lasami. Czasem warto zamienić zwiedzanie kolejnego miejskiego zabytku na spacer wzdłuż jednej z mazowieckich rzek, rzeczek, rzeczółek...Można w ten sposób przeżyć zaskakującą przygodę :)Wstęp bezpłatny, gwarantowane spalanie zbędnych kalorii.
Pustynia Błędowska to jeden z najciekawszych obszarów przyrodniczych w Polsce. Wszystko za sprawą występujących na tym terenie ogromnych ilości piasków. Miąższość tego piachu, w niektórych miejscach dochodzi nawet do … 70 metrów. Mimo że warunki ekologiczne dla większości roślin są bardzo trudne - to dla…
Na obrzeżach Puszczy Romnickiej w miejscowości Stańczyki znajdują się najwyższe w Polsce wiadukty. Są one pozostałością dawnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy, która została oddana do użytku w okresie międzywojennym. Same wiadukty budowano w dwóch etapach; wiadukt północny został zbudowany w latach…
Tak, to nie jest pomyłka, jeszcze do niedawna malownicze, śródleśne mokradła i zalewające łąki zbiorniki wodne, uważano za stawy i bezmyślnie osuszano, zamiast chronić (po części, stan taki trwa po dziś dzień). Jednak badania, prowadzone na przełomie XX i XXI w. przez zespół naukowców Instytutu Geografii…
Wyjeżdżając z Łęczycy drogą nr 703 w kierunku miejscowości Piątek po kilku kilometrach docieramy do romańskiej Kolegiaty w Tumie z 1146-61 roku. Zbombardowana i spalona w 1939 roku, odbudowana została w latach 1949-61. Obecnie jest to jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej. W średniowieczu…
Studzieniczna jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, tuż obok Augustowa. Nazwa jeziora jak i sanktuarium pochodzi od studni, która według legendy i wierzeń zawiera cudowną wodę uzdrawiającą choroby oczu. Sanktuarium w Studzienicznej jest związane z objawieniami Matki Boskiej, które miały miejsce w…
Dubrownik - cudo światowego dziedzictwa kultury, Perła Adriatyku" Chorwacki los zaklęty w kamień, to Dubrownik " .... " Tu jest zawsze morze i kamień inkrustowany koronką soli.Jasność okryta i ostra , nieme oczy bólu.Tu chodzi wiatr w swoim ciemnym ubraniuI deszcz szlocha w szczelinach lasu i marmuru...Tu jest ziemia o…
„Szlakiem PRL-u po Szczecinie” to autorska trasa po Śródmieściu, prezentacja szczecińskich symboli minionej epoki – smaki, moda, muzyka, kultura, przemysł. Trochę dalej od typowych zabytków, zdecydowanie bliżej do socrealistycznej architektury, miejsc, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało…