przewodnicy turystyczni

Ciekawostki

Przewodnicy Warszawa 2024-11-10


Przewodnicy Warszawa

Goraco polecam  Pana Krzysztofa Janczewskiego jako przewodnika po Warszawie. W rzetelny , dokładny i dostosowany dla dorosłych i dzieci sposób, pokazał nam najważniejsze i największe perełki w Warszawie..Czas spędzony z Panem Krzysztofem to czysta przyjemność. W mega interesujący sposób opowiadał historię…

Spacer ulicą Bolesława Chrobrego w Gnieźnie - Szlifowanie Karei 2024-11-06


Spacer ulicą Bolesława Chrobrego w Gnieźnie - Szlifowanie Karei

Zapraszamy do punktu Informacji Turystycznej po mapkę spaceru ulicą Chrobrego - liczącej niecały kilometr. Na całej długości można zanurzyć się w dziejach Gniezna na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Wszystko zaczęło w 1819 roku kiedy to w dzielnicy żydowskiej wybuchł pożar, który w kilka godzin zniszczył…

Punkt Informacji Turystycznej w Gnieźnie 2024-11-06


Punkt Informacji Turystycznej w Gnieźnie

Będąc w Gnieźnie zapraszamy wszystkich turystów do odwiedzenia punktu Informacji Turystycznej, gdzie oprócz otrzymania bezpłatnych folderów, mapek po Gnieźnie i całym Szlaku Piastowskim, możesz zamówić przewodnika, a także zaopatrzyć się w gadżety, pamiątki z Gniezna - Pierwszej Stolicy Polski.Informacja…

Wycieczki piesze po Brudzeńskim Parku Krajobrazowym 2024-07-22


Wycieczki piesze po Brudzeńskim Parku Krajobrazowym

Zapraszam na wycieczki piesze szlakiem czerwonym im. Boleslawa Krzywoustego po pięknych terenach Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.. Szlak przebiega przez 3 rezezrwaty przyrody, ukazując wspaniałe, unikalne dla Mazowsza krajobrazy z urozmaiconą rzeźbą terenu. Dodatkowym atutem szlaku jest zróżnicowana szata roślinna -…

Opis szlaku na Łysiec z Trzcianki 2023-10-31


Opis szlaku na Łysiec z Trzcianki

Podejście na Górę Świętego Krzyża rozpoczynamy w Trzciance, gdzie szlakiem koloru czerwonego możemy wędrować w ciszy i spokoju. Jedynym problemem, który musimy rozwiązać, jest brak parkingu, a nawet dobrego miejsca do zatrzymania auta. Wejście na ścieżkę przyrodniczą Świętokrzyskiego Parku Narodowego…

GALERIA UFFIZI... i najczęściej zadawane pytania. 2023-07-01


GALERIA UFFIZI... i najczęściej zadawane pytania.

Galeria Uffizi to jedno z najstarszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Szacuje się, iż w tym roku odwiedzi muzeum 5 milionów turystów! Licznie przyjeżdżacie do Florencji i oczywiście pytacie o to muzeum oraz pragniecie zorganizować jak najlepiej Waszą wizytę. Spróbuję Wam w tym pomóc.CZY WARTO…

Strzałki piorunowe 2022-12-07


Strzałki piorunowe

Kilkanaście lat temu, jako studentka otrzymałam prezent od koleżanki z Elbląga. Było to moje pierwsze, choć nieświadome spotkanie z wierzeniami Mazurskimi. Owe „coś” nazwane przez koleżankę ”piorunem”, miało mi przynieść szczęście. Zadowolona podziękowałam i schowałam prezent do pudełka z pamiątkami.…

Wyróżnienie dla przewodnika Z sercem w plecaku 2020-04-26


Wyróżnienie dla przewodnika Z sercem w plecaku

25. października 2019 r. - podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie - przewodnik "Z sercem w plecaku, czyli wędrówki po drogach i bezdrożach Ziemi Świętokrzyskiej i Sandomierskiej - Góry Świętokrzyskie - wokół Pasma Głównego - Łysogóry i okolice" otrzymał wyróżnienie w 4. Międzynarodowym…

Śmierć Prezydenta Gabriela Narutowicza 2019-06-23


Śmierć Prezydenta Gabriela Narutowicza

Pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości to okres burzliwy, w którym ścierają się różne idee zorganizowania odrodzonego Państwa Polskiego. Entuzjazm i chęć działania są często tak silne, że emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że spierającym się przyświeca…

Wybuch Rotundy w Warszawie 2019-06-23


Wybuch Rotundy w Warszawie

15 lutego 1979 roku mieszkańców Warszawy przywitała piękna mroźna pogoda. Zima stulecia nie odpuszczała. Śnieg skrzypiał pod butami przy każdym kroku, a jego zwały leżały na skraju chodników i ulic. W okolicach przejścia podziemnego wieńczącego skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, trzeba…

TAJEMNICE ŚWIATŁA JAN PAWEŁ II 2019-05-15


TAJEMNICE ŚWIATŁA JAN PAWEŁ II

Etap IOjciec Święty odprawianej w Nowym Targu, w czerwcu 1979 r., apelował „...pilnujcie mi tych szlaków”. Myślał wówczas o miejscach poznanych w czasie turystycznych eskapad z przeszłości. Jako ksiądz i Jan Paweł II dobrze znał piękno ziemi ełckiej i augustowskiej. W czasie pamiętnej mszy świętej kardynał…

Lasy w okolicach Płocka. 2019-01-25


Lasy w okolicach Płocka.

Płock otulony jest przepięknymi lasami. Czasem warto zamienić zwiedzanie kolejnego miejskiego zabytku na spacer wzdłuż jednej z mazowieckich rzek, rzeczek, rzeczółek...Można w ten sposób przeżyć zaskakującą przygodę :)Wstęp bezpłatny, gwarantowane spalanie zbędnych kalorii.

Pustynia Błędowska - wycieczki z animacjami 2018-12-03


Pustynia Błędowska - wycieczki z animacjami

Pustynia Błędowska to jeden z najciekawszych obszarów przyrodniczych w Polsce. Wszystko za sprawą występujących na tym terenie ogromnych ilości piasków. Miąższość tego piachu, w niektórych miejscach dochodzi nawet do … 70 metrów. Mimo że warunki ekologiczne dla większości roślin są bardzo trudne - to dla…

Wiadukty w Stańczykach 2018-11-15


Wiadukty w Stańczykach

Na obrzeżach Puszczy Romnickiej w miejscowości Stańczyki znajdują się najwyższe w Polsce wiadukty. Są one pozostałością dawnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy, która została oddana do użytku w okresie międzywojennym. Same wiadukty budowano w dwóch etapach; wiadukt północny został zbudowany w latach…

Pojezierze Świętokrzyskie 2018-11-15


Pojezierze Świętokrzyskie

Tak, to nie jest pomyłka, jeszcze do niedawna malownicze, śródleśne mokradła i zalewające łąki zbiorniki wodne, uważano za stawy i bezmyślnie osuszano, zamiast chronić (po części, stan taki trwa po dziś dzień). Jednak badania, prowadzone na przełomie XX i XXI w. przez zespół naukowców Instytutu Geografii…

Kolegiata w Tumie 2018-11-12


Kolegiata w Tumie

Wyjeżdżając z Łęczycy drogą nr 703 w kierunku miejscowości Piątek po kilku kilometrach docieramy do romańskiej Kolegiaty w Tumie z 1146-61 roku. Zbombardowana i spalona w 1939 roku, odbudowana została w latach 1949-61. Obecnie jest to jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej. W średniowieczu…

Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne 2018-10-29


Studzieniczna - Sanktuarium Maryjne

Studzieniczna jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, tuż obok Augustowa.  Nazwa jeziora jak i sanktuarium pochodzi od studni, która według legendy i wierzeń zawiera  cudowną wodę uzdrawiającą choroby oczu. Sanktuarium w Studzienicznej jest związane z objawieniami Matki Boskiej, które miały miejsce w…

Dubrownik - Perła Adriatyku 2018-10-28


Dubrownik - Perła Adriatyku

Dubrownik - cudo światowego dziedzictwa kultury, Perła Adriatyku" Chorwacki los zaklęty w kamień, to Dubrownik " .... " Tu jest zawsze morze i kamień inkrustowany koronką soli.Jasność okryta i ostra , nieme oczy bólu.Tu chodzi wiatr w swoim ciemnym ubraniuI deszcz szlocha w szczelinach lasu i marmuru...Tu jest ziemia o…

Szlakiem PRL-u po Szczecinie 2018-10-26


Szlakiem PRL-u po Szczecinie

„Szlakiem PRL-u po Szczecinie” to autorska trasa po Śródmieściu, prezentacja szczecińskich symboli minionej epoki – smaki, moda, muzyka, kultura, przemysł. Trochę dalej od typowych zabytków, zdecydowanie bliżej do socrealistycznej architektury, miejsc, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało…